Autor: amatersko astronomsko društvo "Tycho Brahe" Beograd
Lokacija i datum: Avala, 6. jun 2012.
Oprema: Standardna
Sreda 6. jun 2012. je za većinu stanovnika naše planete bio dan kao i svaki drugi, Zemlja je započela svoju 158. rotaciju oko svoje ose u ovoj godini, na severnoj polulopti proleće se bližilo kraju, a na južnoj spremala zima.
Za nas naprotiv, taj dan imao je posebno značenje i predstavljao je zadnju priliku da u našim životima budemo svedoci prelaska planete Venere preko sunčevoga lica, događaj koji jednostavno nismo hteli propustiti.
Već oko četiri sata izjutra bili smo na putu ka Avali i našoj finalnoj destinaciji, jednoj poljani gde se stacioniramo
i postavljamo astronomsku opremu. Uprkos tome što su meteorolozi najavili razvedravanje u toku noći i sunčano jutro, oblaci koji su se nadvijali od samoga početka nisu obećavali ništa dobro.
5:42 +2UTC Canon A550 panorama
Da bi do tranzita Venere uopšte došlo, posmatrano iz naše perspektive, potrebno je savršeno precizno poravnanje između Sunca, Venere i Zemlje, a pošto se Venera i Zemlja kreću različitom brzinom u svojim orbitama koje uz to ne leže u istoj ravni, kompleksno kretanje ovih dveju planeta vrlo retko ih dovodi u taj idealan položaj. Prethodni tranzit, koga mi nismo bili u prilici da posmatramo odigrao se u utorak 8. juna 2004., a sledeći je na redu tek u petak 10. decembra daleke 2117. godine.
Pošto je celokupan tok tranzita trajao gotovo sedam časova, a prvi kontakt se zbio oko ponoći po našem vremenu, imali smo približno dva sata odmah po izlasku Sunca kako bi uživali u tom jedinstvenom nebeskom fenomenu. No između nas, Venere i Sunca bio je isprečen neprobojni bedem u vidu vode u gasovitom agregatnom stanju, oblaci koji su prekrivali gotovo čitavo nebo. Minuti što su lagano odlazili u nepovrat, sa sobom su nosili naša nadanja i činilo se jedan nedosanjani san.
5:48 +2UTC Canon A550 ISO80 F3.6 1/320 sek.
U sedam časova, teška srca počinjemo sa rasklapanjem i pakovanjem opreme koja nam na žalost ovoga puta nije bila od koristi, a kao što to u životu često biva sudbina je odlučila da se poigra našim razočarenjem.
Samo desetak minuta nakon tranzita i poslednjeg dodira između Venere i Sunca u narednih 105 godina
blještava svetlost sa lokalne zvezde probija se kroz oblake i po prvi put toga jutra ozaruje naša lica u neverici?
Fotografijom koja prikazuje taj trenutak zaključujemo naš zadnji izveštaj o tranzitu Venere preko Sunca.
7:08 +2UTC Canon A550 6xZoom ISO80 F14 1/640 sek.
Нема коментара:
Постави коментар